Co je inteligentní dům?
Pod pojmem Inteligentní dům si můžeme představit dům, ve kterém dálkově ovládáme většinu domácích technologií, spotřebičů a zařízení. Tento dům nás hýčká, chrání a hlavně - šetří peníze. Ráno po rozednění se pomalu otvírají žaluzie, probouzíme se do příjemně vytopených místností, v kuchyni voní káva a meteosystém nás informuje o aktuálním počasí. Venku se pokropí trávník a spustí se filtrace bazénu. Po odchodu do práce se dům přepne do hlídacího režimu a pomocí zabezpečovacího systému ochrání před nechtěnými návštěvníky.
Mozkem inteligentních domů je centrální řídící jednotka, do které si majitel nastaví své požadavky. Tento, řekněme „elektronický sluha“, pak plní Vaše příkazy. Upozorní Vás prostřednictvím SMS zprávy na pohyb v domě ve Vaší nepřítomnosti, zavolá hasiče v případě požáru atd.
Elektronický sluha je také výtečných hospodářem. V případě vytápění popř. chlazení, reguluje teplotu v místnostech podle toho, zda jsou místnosti momentálně obsazeny či nikoliv, zda je otevřené okno apod. Tyto požadavky vyhodnotí a zvolí takový zdroj vytápění, který je momentálně nejvýhodnější (solární ohřev, tepelné čerpadlo, nízký tarif elektřiny, rekuperace vzduchu, krbová vložka apod..)
Tato vyspělá technika nabízí nespočet možností jak ji využívat a se stále dokonalejší výpočetní technikou a robotikou, potažmo umělou inteligencí, tyto možnosti ještě rozšiřovat. Nespornou výhodou tohoto řešení je i mimo jiné, ovládání jednotlivých technologií ( viz níže ) z jednoho místa – např. notebookem, TouchPadem, chytrým mobilním telefonem apod.
Co vše může inteligentní dům ovládat?
- topný systém domu (zdroj tepla a chladu – kotel, tepelné čerpadlo, krbová vložka, sluneční kolektory, elektrosmyčky v podlahách, podlahové vytápění, bojler pro ohřev teplé vody užitkové),
- větrání podtlakové i rovnotlaké s přívodem i odvodem vzduchu a rekuperací (ventilátory, lineární pohony oken, ohříváky),
- čerpadla, pohony regulačních armatur ekvitermní regulace a termopohony IRC regulace místnost po místnosti,
- zásobování vodou (čerpadlo studny),
- domovní čistírny ČOV (dmychadlo),
- zavlažovací systém (čerpadla, solenoidy, odkalovací filtry),
- přístupový systém (pohon brány, pohon vrat, elektrické a elektromechanické zámky),
- stíňicí technika (žaluzie, markýzy),
- bazénovou technologii (filtrace, ohřev, osvětlení bazénu),
- osvětlení domu a exteriéru domu,
- audiovizuální techniku
- zásuvkové okruhy domu běžné i adresné (pračka, konvice, mikrovlnná trouba),
- kuchyňské spotřebiče (sporák, lednice),
- automatické splachování (sanitární technika),
Úspora energie
Určitě další velkou výhodou takto vybavených domů je možnost přizpůsobení použitých alternativních zdrojů energie. S výhodou lze například kombinovat solární ohřev tepla s tepelným čerpadlem a fotovoltaickými články. Tyto zdroje lze výhodně kombinovat podle aktuálních povětrnostních a cenových podmínek ( slunce – déšť, léto – zima, vysoký – nízký tarif el. energie).
Solární systém ohřevu společně s fotovoltaikou budou využívány prioritně podle okamžitého slunečního svitu, teprve po snížení jejich výkonu bude zapojen další zdroj energie – tepelné čerpadlo, nebo plynový kotel.
Toto řešení je nejen výhodné k Vaší peněžence, ale šetří i životní prostředí, neboť těžba tradičních zdrojů jako je uhlí, zemní plyn a ropa, mají negativní vliv na životní prostředí. Společně se zvyšující se poptávkou se dá předpokládat, že i cena těchto komodit bude mít neustále vzrůstající tendenci.
- Systémy měření a regulace
- Doplňovací stanice DS2
- Slaboproud
- Volné pracovní pozice
- Inteligentní domy
- Vývoj aplikačního SOFTWARE
- Inteligentní domy
- Projekční činnost
- Úspora energii
- Vizualizace a přenos dat
- Výroba rozvaděčů
- Vývoj aplikačního software